• اخبار

سومین سوگواره ملی امام سجاد (علیه السلام) با معرفی برگزیدگان به کار خود پایان داد

سومین سوگواره ملی امام سجاد (علیه السلام) با معرفی برگزیدگان به کار خود پایان داد
سومین سوگواره ملی شعر آئینی امام سجاد (علیه السلام) با معرفی شاعران برگزیده و منتخب در یاسوج به کار خود پایان داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی کهگیلویه و بویراحمد، آئین اختتامیه سومین سوگواره ملی شعر سجده های سجاد (علیه السلام) با حضور نماینده ولی فقیه در استان کهگیلویه و بویراحمد، معاون فرهنگی و اجتماعی استانداری، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، جمعی از مسئولان استانی و شهرستانی، شاعران منتخب این سوگواره کشوری و مدیران کانون های فرهنگی شهرستان بویراحمد در یاسوج برگزار شد

مرتضی طاهریان، معاون فرهنگی و هنری ستاد عالی مساجد کشور در این آئین، گفت: چند سالی است که استان کهگیلویه و بویراحمد این افتخار را دارد در ایام شهادت امام سجاد (علیه السلام) ویژه برنامه هایی برای بزرگداشت مقام شامخ آن حضرت و استفاده از ظرفیت های هنری هنرمندان در راستای آشنایی بیش از پیش با شخصیت امام سجاد (علیه السلام) برگزار می کند.

وی با بیان اینکه گرامی داشت این امام همام در سال نخست با کتابت صحیفه سجادیه از طرف استان صورت گرفت، اظهار داشت: در سه سال اخیر نیز سوگواره ملی شعر امام سجاد (علیه السلام) برگزار و اشعار ارزشمندی از طرف شاعران کشوری به دبیرخانه این سوگواره ارسال شد.

 طاهریان یادآور شد: در این ایام به نام امام سجاد (علیه السلام) نه تنها در استان کهگیلویه و بویراحمد بلکه در همه مناطق مختلف کشور و حتی خارج از کشور شاهد برگزاری ویژه برنامه های مختلفی هستیم.

این مسئول فرهنگی و هنری کشور ادامه داد: بر اساس اخبار ارسالی مسئولان دبیرخانه کنگره بین المللی امام سجاد (علیه السلام) همزمان با ایران اسلامی، در 15 کشور برنامه های مختلفی با نام امام سجاد (علیه السلام) برگزار می شود.

وی خاطرنشان کرد: علاوه بر اینها در سطح کشور نیز برنامه هایی با محوریت کانون های فرهنگی و هنری مساجد در حال برگزاری بوده و شاخص ترین آنها که قبل از ماه محرم صورت گرفت، تشکیل شبکه مساجد امام سجاد (علیه السلام) بود.

 معاون فرهنگی و هنری ستاد عالی مساجد کشور عنوان کرد: با شبکه سازی مساجد با نام امام سجاد (علیه السلام) شرایطی فراهم شد که در طول سال مساجد با نام این امام بزرگوار برنامه های مختلفی به ویژه با موضوع صحیفه سجادیه داشته باشند.

وی اضافه کرد: رسیدگی به نیازمندان و مستمندان با نام امام سجاد (علیه السلام) از دیگر برنامه هایی بوده که در همه مناطق کشور در حال انجام است.

طاهریان ادامه داد: طرح نذر و مهر امام سجاد (علیه السلام) در مناطق جنوبی کشور نیز اجرا شده و در قالب این طرح، در حال خدمات رسانی به محرومان هستند.

 این مسئول فرهنگی و هنری کشور تاکید کرد: بعد از گذشت هفت دوره از برگزاری کنگره بین المللی امام سجاد (علیه السلام) بالغ بر یک هزار مقاله به دبیرخانه این کنگره در استان هرمزگان ارسال شد.

وی خاطرنشان کرد: علاوه بر این فعالیت ها، صدها حافظ در کنار حافظان قرآن و نهج البلاغه در زمینه حفظ صحیفه سجادیه نیز فعالیت دارند.

 طاهریان همه این فعالیت ها را به لطف الهی و برکت نام مبارک امام سجاد (علیه السلام) دانست و اذعان کرد: تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله زیادی داریم و تلاش می شود در سال های آینده بتوان فعالیت های بیشتری در راستای سیره ائمه اطهار (علیهم السلام) انجام داد.

 معاون فرهنگی و هنری ستاد عالی مساجد کشور ضمن تقدیر از تلاش شاعران و همچنین مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی این استا، گفت: نماینده ولی فقیه در استان کهگیلویه و بویراحمد نیز از حامیان حرکت فرهنگی در مساجد هستند که جای تشکر و سپاس گزاری دارد.


**رضا دهبانی پور، مدیرکل و دبیر هیئت نظارت بر کانون های فرهنگی و هنری مساجد کهگیلویه و بویراحمد در این آئین، گفت: برگزاری آئین سوگواره ملی شعر امام سجاد (علیه السلام) در دفتر نماینده ولی فقیه برای مجموعه فرهنگ و ارشاد اسلامی افتخار بزرگی است.

وی اظهار داشت: این سوگواره ملی با موضوعاتی نظیر دعا در سیره امام سجاد (علیه السلام)، صحیفه سجادیه، کربلا و امام سجاد (علیه السلام) و گریه ‌های امام سجاد (علیه السلام) برگزار شد.

دهبانی پور شناسایی استعدادهای شاعران به‌ خصوص شعرای جوان، آشنایی با سیره ائمه اطهار (علیهم السلام) و شناساندن جایگاه امام سجاد (علیه السلام) را از جمله اهداف سومین سوگواره ملی شعر امام سجاد (علیه السلام) در این استان عنوان کرد.

این مسئول فرهنگی و هنری کهگیلویه و بویراحمد ادامه داد: با نگاهی که در حوزه فرهنگی وجود دارد، باید از این ظرفیت ارزشمند در راستای ترویج ارزش های اسلامی بهره کافی را ببریم.

 وی با بیان امام سجاد (علیه السلام) با صحیفه سجادیه و دعاهای خود زنده تر از زنده هاست، اضافه کرد: همه تلاش ما باید عمل به وصیت پیامبر گرامی اسلام، توسل و تمسک به قرآن و اهل بیت (علیهم السلام) به عنوان یادگارهای ایشان باشد.

دبیر هیئت نظارت بر کانون های فرهنگی و هنری مساجد کهگیلویه و بویراحمد ضمن تاکید بر خارج کردن برنامه ها به صورت شکلی و پرداختن به صورت محتوایی به آنها، یادآور شد: توسل به ائمه اطهار (علیهم السلام) برای سلامت جسمی و آرامش روح و روان ارزشمند است.

 وی گفت: اگر امروز صحبت از تهاجم فرهنگی، شبیخون فرهنگی، ناتوی فرهنگی و جنگ نرم می شود، یکی از راه های مقابله با این جنگ توسل به فرهنگ ائمه اطهار (علیهم السلام) است.

**حجت الاسلام رضا قاسمی، مسئول دبیرخانه کانون های فرهنگی و هنری مساجد کهگیلویه و بویراحمد در این آئین به ۲۵ محرم، سالروز شهادت امام سجاد (علیه السلام) اشاره کرد و گفت: این سوگواره به مناسب شهادت این امام صبور با همت چند استان از جمله هرمزگان برگزار شده است.

 قاسمی، امام سجاد (علیه السلام) را اسوه صبر و بردباری دانست و اظهار داشت: امام سجاد (علیه السلام) در واقعه کربلا دارای شخصیت و عظمتی بود که باید به درستی این جایگاه تبیین شود.

وی ادامه داد: ستاد عالی کانون های فرهنگی و هنری مساجد کشور به همین مناسبت چندسالی است با همکاری برخی از استان ها به ویژه استان هرمزگان کنگره ای را در سطح بین المللی برای تبیین شخصیت امام سجاد (علیه السلام) برگزار می کند.

این مسئول فرهنگی و هنری کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه این استان نیز برنامه های مختلفی را در این راستا در دستور کار دارد، یادآور شد: یکی از این برنامه ها برگزاری سومین سوگواره ملی شعر امام سجاد (علیه السلام) است.

وی با بیان اینکه فراخوان این سوگواره 28 شهریور ماه امسال منتشر شد، اظهار داشت: شاعران استانی و کشوری در این مدت کوتاه کمتر از یک ماه استقبال خوبی از سوگواره داشتند.

قاسمی حضور شاعران کشوری به نسبت قبل در سوگواره را پررنگ دانست و ابراز داشت: 108 شاعر از مناطق مختلف کشور برای این سوگواره شعر سروده و به دبیرخانه آن در مرکز استان ارسال کردند.

 مسئول دبیرخانه کانون های فرهنگی و هنری مساجد کهگیلویه و بویراحمد از ارسال 211 اثر از سراسر کشور به دبیرخانه این سوگواره ملی خبر داد و تاکید کرد: طی دو مرحله داوری آثار، نفرات برگزیده انتخاب و معرفی شدند.

 این مسئول فرهنگی و هنری با بیان اینکه کار داوری آثار را حسن غفاری، فریدون هاشمی و سیدغفار موسوی برعهده داشتند، گفت: با رای هیئت داوران نفرات برگزیده سومین سوگواره ملی شعر امام سجاد (علیه السلام) انتخاب و معرفی شدند.

وی ابراز داشت: با رای هیئت داوران حسین عباسپور و سیده نرگس میرفیضی از استان قم، حسن پاکزاد از استان زنجان، علی سلیمانی از استان تهران، فاطمه فاضلی از شیراز، علیرضا کاشانی از رشت و رسول سنایی از شهرستان بهمئی به عنوان نفرات برگزیده انتخاب شدند.

مسئول دبیرخانه کانون های فرهنگی و هنری مساجد کهگیلویه و بویراحمد ضمن تقدیر از نماینده ولی فقیه در استان، گفت: آیت الله سیدشرف الدین ملک حسینی مشوق خوبی برای برنامه های فرهنگی در این استان هستند.

 بر پایه این گزارش  در پایان این آئین با حضور نماینده ولی فقیه در استان کهگیلویه و بویراحمد از حسین عباسپور و سیده نرگس میرفیضی از استان قم، حسن پاکزاد از استان زنجان، علی سلیمانی از استان تهران، فاطمه فاضلی از شیراز، علیرضا کاشانی از رشت و رسول سنایی از شهرستان بهمئی به عنوان نفرات برگزیده تجلیل شد.

گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی استان کهگیلویه و بویراحمد
۲۱ مهر ۱۳۹۶ ۱۹:۱۷
  • نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500